Niewielki drewniany dom Zofii i Janusza Forteckich powstał na przełomie lat 60 i 70 XX wieku na Krzeptówkach. Dom postawiono na działce należącej do Marianny Stopki (z domu Krzeptowskiej), babci Zofii Forteckiej, opodal jej rodzinnego domu należącego do Marii Szatkowskiej (z domu Stopka). Liczna rodzina Krzeptowskich, z którą Forteckich wiązały bliskie relacje, miała w tej okolicy swoje siedziby. W historii zjawiska kultury jakim były Tatry i Zakopane Krzeptowscy pozostawili znaczące ślady. Dzięki kolekcjonerskiej pasji pani Zofii i jej córki Magdaleny Forteckiej Strzeleckiej część świadectw ich aktywności społecznej, gospodarczej, sportowej czy towarzyskiej znalazła schronienie w domu.
Głównym segmentem tego niezwykłego zbioru są świadectwa czasów powojennych. Wtedy to u Marii Szatkowskiej przemieszkiwali znakomici twórcy polskiej kultury między innymi rodzina Żuławskich, Karpińskich, Strzeleckich. Do dziś zachowały się po nich liczne pamiątki. Całość zbiorów domykają archiwalia najściślej rodzinne. W części związane są one ze sportową i trenerską karierą Janusza Forteckiego. To znakomity skoczek narciarski lat 50-tych, a później trener polskiej kadry narodowej. Nade wszystko jednak zbiory rodzinne to artystyczna twórczość Zofii Forteckiej. Jej głęboko osobiste, otoczone sakralną aurą malarstwo na szkle to prawdziwe wydarzenie w tej jakże mocno z tradycją Podhala złączonej przestrzeni sztuki.
Prace artystki zdobią dom na Krzeptówkach. Splata się w nich własne i lokalne ze wspólnym i powszechnym. Świadectwa podróży Zofii, Janusza, Magdy Forteckich oraz spotkań z niezwykłymi ludźmi, którzy jakże często w ich domu bywali, współtworzą zbiory domu. Niepozorny, skromny dom jest duchową przestrzenią z dobrą aurą. To miejsce na Krzeptówkach było przez dekady ostoją dla osób niezwykłych, a także dla ich dorobku. Najważniejsze - można tam spotkać serdeczne i duchowo piękne kobiety: Zofie Fortecką i jej córkę Magdę. I doświadczyć, czym jest czuła obecność, rzeczywista troska dla wszelkiego istnienia. Ani to muzeum, ani archiwum. Sezam istnienia. Skarb.